Logowanie
Login:
Hasło:

Rozwód- jak go uzyskać i z czym się wiąże?

Strona główna -> Baza wiedzy -> Rozwód- jak go uzyskać i z czym się wiąże?

Rozwód- jak go uzyskać i z czym się wiąże?
Rozwody niestety zdarzają się coraz częściej. Młodzi ludzie nie zawsze podejmują decyzję o ślubie racjonalnie i nie do końca zdają sobie też sprawę z tego, co oznacza stan małżeński. Kiedy dobrze się oni poznają lub dotknie ich codzienność, zaczynają się kłótnie i wychodzi na jaw niedopasowanie. Wówczas jedynym wyjściem wydaje się być rozwód, kiedy małżeństwo jest całkowicie nieudane.

Aby uzyskać rozwód jeden z małżonków musi złożyć wniosek rozwodowy do sądu okręgowego, w którego rejonie mieszkali małżonkowie. Opłata za wniesienie pozwu jest stała i wynosi 600 złotych, jednak można się zawsze starać o jej umorzenie. Sąd może jednak nie przyjąć wniosku rozwodowego kiedy wskutek rozwodu ucierpiałoby dobro wspólnych dzieci małżonków, które nie są pełnoletnie, kiedy rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia np.: kiedy jeden z małżonków sprzeciwia się rozwodowi lub gdy jeden z małżonków żąda rozwodu i winny jest on rozkładu pożycia, a drugi się nie zgadza na rozwód. Nie rozwiedzie się również ten, kto dopuścił się zdrady, opuścił małżonka lub nie dbał o rodzinę a teraz żąda rozwodu. 

Wina orzekana jest albo z powodu jednego z małżonków, z powodu obydwu lub bez orzekania winy. Jednak wina jednego z małżonków może zostać orzeknięta tylko w przypadku, kiedy drugi udowodni swoją całkowitą niewinność. Dowodem winy mogą być zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia, filmy, sms-y czy e-maile jednego z małżonków. 

Co ważne podczas rozprawy rozwodowej może od razu zostać przeprowadzony podział majątku. Po rozwodzie małżonków obowiązuje już rozdzielność majątkowa i należy o tym pamiętać. 

Rozwód zazwyczaj nie jest łatwą sytuacją. Niekiedy bywa tylko formalnością, ale nieraz nie odbywa się w ciągu jednej rozprawy czy dwóch. Należy porządnie się zastanowić zanim o niego wystąpimy, a także najpierw ustalić czego będziemy dochodzić wspólnie z małżonkiem. Kłótnie, obelgi i oskarżanie siebie nawzajem w sądzie nie przyspieszy rozprawy ani nie będzie dla nas rzeczą przyjemną.

Może zainteresują cię również...

Czy wiesz kto i dlaczego może zostać ubezwłasnowolniony oraz jakie są jego rodzaje? / wiecej

Powiązane witryny

Osbornes UK
Proponujemy Ci ściśle dostosowaną do Twych potrzeb ofertę kancelarii prawnej Osbornes, która prężnie działa na terenie UK. ... >>
http://www.osbornes.pl/oferta/wypadek-w-pracy.html